آبشار زیبای منطقه موانا در ارومیه

سلام دوستان به توتیا سفر خوش آمدید در این مطلب با معرفی آبشار زیبای سلوک در خدمت شما هستیم.

یکی از زیباترین مکان های طبیعی در استان آذربایجان غربی آبشار زیبای سولوک یا سولک است که در غرب شهر ارومیه و در منطقه ای به نام موانا قرار گرفته است. این آبشار در نزدیکی روستای سولوک قرار گرفته که از توابع بخش سیلوانا ی شهر ارومیه است. روستای سولوک در نزدیکی مرز ایران و ترکیه و در ارتفاعاتی برف گیر واقع شده است به گونه ای که حتی در فصل گرمی همچون تابستان نیز می توانید برف را بر روی قله ها مشاهده کنید. آبشار در درون دره ای قرار گرفته است که با نام هفت کانی و یا هفت چشمه شناخته می شود. این دره ی زیبا منشا تامین آب مورد نیاز روستای سولوک نیز می باشد.

منشا اصلی تامین آب این آبشار نیز برفهای انباشه شده در ارتفاعات سلوک است که این رشته کوه ها ادامه سلسله جبال زاگرس در این منطقه است. ذوب شدن برف ها و جوشش چشمه ها درون دره سبب به راه افتادن رودخانه ای می شود که در عبور از صخره های دره زیبا و استثنایی هفت کانی آبشار زیبای سولک را بوجود می آورد.

آبشار اصلی سلوک یا سولک قریب به هفتاد و شش متری ارتفاع داشته و بسیار چشم نواز است. آبشار در فصل بهار پرآب ترین روزهای خود را سپری می کند اما با شروع فصل گرما و آغاز آبیاری باغات و زمین های کشاورزی میزان آب این آبشار  نیز رو به کاهش می رود.

از امکانات این منطقه می توان به دارا بودن پوشش شبکه و وجود پارکینگ اشاره کرد.

آدرس: ۳۲ کیلو متری غرب ارومیه