چگونه از کرونا در امان بمانیم

سلام دوستان به توتیا سفر خوش آمدید در این مطلب با ارائه ی اطلاعاتی درباره ی سفر در شرایط کرونا در خدمت شما هستیم.

آیا به فکر این هستید که به مسافرت به تعویق افتاده ی خود به خاطر ویروس کووید۱۹- بروید؟ آیا اجبار خانوادگی یا کاری برای مسافرت دارید و هنوز مردد و نگران هستید که چه خطراتی ممکن است شما را تهدید کند؟

در این مطلب ما نکات لازم را به شما می گوییم تا بتوانید در طی سفر خود سلامت بمانید.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها این گام ها را برای محافظت از خودتان و دیگران به شما پیشنهاد میکند:
 • تا حد امکان فاصله ی ۲ متری با دیگران را رعایت کنید.
 • از ارتباط با افراد بیمار خودداری کنید.
 • تماس خود را با سطوحی که اغلب تحت تماس هستند مثل نرده ی پله ها، دکمه ی آسانسور و دستگاه های خود پرداز یا دستگاه های مشابه آن به حداقل برسانید.
 • از ماسک پارچه ای استفاده کنید.
 • از دست زدن به دماغ، دهان و چشمان خود شدیدا خودداری کنید.
 • عطسه ها و سرفه های خود را پوشش دهید.
 • دستان خود را مرتبا تمیز کنید به خصوص بعد از استفاده از سرویس بهداشتی، قبل از غذا، بعد از سرفه و عطسه وبعد از تمیز کردن دماغتان.
 • دستان خود را به مدت حداقل ۲۰ ثانیه با آب و صابون بشویید.
 • اگر آب و صابون در دسترس نبود از ضد عفونی کننده های دست که دارای حداقل ۶۰% الکل هستند استفاده کنید. هنگام استفاده دقت کنید که تمام سطحوح دستان تان را پوشش داده باشید وبعد دستان تان را به هم بمالید که خشک شوند.
 • الزامات و محدودیت های محلی را بررسی کنید.

برخی شهر ها، محله ها و مناطق دارای الزاماتی هستند ، از جمله این که افراد حتما از ماسک استفاده کنند و اینکه کسانی که اخیراً به آنجا سفر کرده اند تا ۱۴ روز در خانه بماند. با چک کردن محدودیت های هر منطقه شما دیگر با اخبار و تاخیر های ناگهانی روبرو نخواهید بود.

وب سایت های شهری، منطقه ای و محلی بهترین منبع شما هستند. به خاطر داشته باشید که محدودیت ها بسته به شرایط محلی می توانند به سرعت تغییر کنند. با نزدیک شدن به سفر ، این اطلاعات را دوباره بررسی کنید.

هنگامی که در این وبسایت ها تحقیق می کنید، اطلاعات مربوط به بازدید کنندگان و ساعات کاری برای مشاغل،  پارک ها، رستوران ها و همچنین مکان های دیگری که ممکن است بخواهید در طول مدت اقامت از آنها بازدید کنید را جستجو کنید.

مسافرت هوایی

به خاطر گردش هوا و فیلترهای موجود در هواپیماها، اکثرا ویروس ها نمی توانند به آسانی در این مناطق شیوع پیدا کنند. با این وجود پرواز هایی با ظرفیت بالای مسافر، نگه داشتن فاصله ی اجتماعی را سخت می کنند. به علاوه در سفرهای هوایی وقت زیادی در صفوف امنیتی و ترمینال های فرودگاه ها صرف میشود که ممکن است باعث ارتباط نزدیک شما با دیگر افراد شود.

بیشتر دولت ها و سازمان های بهداشتی به فرودگاه ها ابلاغ کرده اند که نکات بهداشتی مثل استفاده ی حتمی از ماسک را در دستور کار خود قرار دهند. برای آنکه ببینید هر فرودگاه چه پروتکل هایی را رعایت می کند   می توانید از سایت مربوط به آن فرودگاه دیدن کنید.

مسافرت با ماشین

اگر با ماشین مسافرت می کنید  نیز باید دقت کافی را به خصوص موقع توقف داشته باشید.

این جا ما به نکاتی که قبل از شروع سفر خود باید به آنها توجه داشته باشید اشاره خواهیم داشت:

 • برنامه ریزی کنید که حداقل توقف را در مسیر داشته باشید. البته هنگامی که احساس خواب آلودگی می کنید حتما توقف کنید.
 • از به همراه داشتن ماسک پارچه ای، ضد عفونی کننده های دست، و مایع و دستمال ضد عفونی کننده در یک جای راحت و قابل دسترس که بتوان به راحتی موقع نیاز از آن استفاده کرد اطمینان حاصل کنید.
 • آب و غذا آماده کنید که با خود به سفر ببرید. در نظر داشته باشید که این غذا فاسد نشدنی باشد که بتوانید در صورت محدودیت دسترسی به رستوران ها یا فروشگاه های مواد غذایی از این طریق امورات خود را بگذرانید.
 • هنگامی که میخواهید بنزین یا گاز بزنید با استفاده از دستمال ها یا محلول های ضد عفونی کننده دسته ها و دکمه ها را قبل از تماس با آنها پاک کنید. بعد از سوخت گیری از ضد عفونی کننده های دست استفاده کنید و وقتی به مقصد خود رسیدید، دستانتان را با آب و صابون به مدت حداقل ۲۰ ثانیه بشویید.
 • اگر خواستید در راه غذایی میل کنید رستوران هایی انتخاب کنید که خدمات کنار جاده ای داشته یا خدمات بیرون بر داشته باشند.
راه های حمل و نقل زمینی دیگر

اگر با اتوبوس یا قطار مسافرت می کنید، توجه داشته باشید که نشستن یا ایستادن در نزدیکی کسی با فاصله ی ۲ متر و کمتر به مدت طولانی می تواند شما را در خطر جدی ابتلا و انتشار ویروس کرونا قرار دهد. احتیاط های اشاره شده در بالا را رعایت کنید تا در طول سفر از خود مراقبت کنید.

حتی اگر هوایی سفر میکنید، ممکن است هنگامی که به مقصد می رسید به حمل و نقل زمینی نیاز داشته باشید. شما می توانید از شرایط اجاره ی اتومبیل و از نحوه ی ضدعفونی کردن اتومبیل ها از طریق اینترنت اطلاعاتی جمع آوری کنید. اگر برنامه دارید تا در هتل بمانید، وجود خدمات رفت و برگشت را چک کنید.  

اگر از وسایل حمل و نقلی مثل اسنپ استفاده می کنید در صندلی جلو و کنار راننده ننشینید. به یاد داشته باشید که کیف ها و وسایلتان را هنگام سوار کردن و پیاده کردن مسافر پیش خودتان نگه دارید. از تماس با سطوحی که زیاد تحت تماس هستند قبل از تمیز کردنشان خودداری کنید. اگر از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده خواهید کرد فاصله ی اجتماعی را رعایت کنید، از ماسک استفاده کنید، از ضدعفونی کننده های دست استفاده کنید یا دستان خود را وقتی که به مقصد رسیدید بشویید.

هتل ها و مراکز اقامتی دیگر

هتل ها به خوبی نگرانی مسافران در مورد ویروس کرونا و نکات سلامت و ایمنی را درک میکنند. از وب سایت های معتبر در مورد نحوه ی مراقبت هتل از کارکنان خود و همچنین میهمانانش اطلاعاتی جمع آوری کنید. از بهترین راهکارها می توان به این موارد اشاره کرد:

 • ارتقاء نظافت مکان های عمومی، آسانسورها، اتاق های میهمان، همچنین مکان های آماده سازی غذا و شست و شوی لباس ها
 • رعایت اندازه ی فاصله ی اجتماعی در لابی، پیشخوان، و در مناطق پارک ماشین
 • ماسک زدن کارکنان و میهمان ها
 • پرداخت غیر حضوری( آنلاین)
آموزش متمرکز کارکنان در مورد موارد زیر:
 1. رویه های شستن دست ها
 2. پروتکل های بهداشتی و ضدعفونی کردن
 3. استفاده از وسایل محافظتی شخصی
 • در نظر داشتن اینکه اگر میهمانی بیمار شد، باید به طور موقت درب اتاق میهمان را برای تمیز و ضدعفونی کردن بست.
 • برای اطمینان بیشتر، با هتل تماس بگیرید. درخواست کنید که در یک اتاق که حداقل ۲۴ ساعت خالی بوده اسکان داده شوید.
 • به محض اینکه به اتاق یا محل اجاره ای خود رسیدید، سطوحی که زیاد تحت تماس هستند مثل دستگیره های درب ها، کلیدهای برق، کانترها، میزها، میزهای کار، تلفن ها، کنترل تلویزیون و شیر های آب را ضدعفونی کنید. بشقاب ها، لیوان ها، فنجان ها و ست های قاشق و چنگال و کارد (به جز ست های پلاستیکی که قبلا بسته بندی شده اند) را قبل از استفاده بشویید.
یک لیست از وسایلی که میخواهید با خود همراه داشته باشید تهیه کنید

هنگامی که می خواهید وسایل خود را جمع کنید، هر دارویی را که ممکن است در سفر خود نیاز داشته باشید همراه داشته باشید و همچنین وسایل ضروری سفر مثل:

 • ماسک پارچه ای
 • پاک کننده های الکلی دست (حداقل ۶۰% الکل)
 • محلول ها و دستمال های مرطوب ضدعفونی کننده (با حداقل ۷۰% الکل)
 • تب سنج
نکاتی برای افراد با خطر ابتلای بیشتر

هر کسی می تواند به طور جدی مبتلا به ویروس کووید ۱۹ شود، ولی افراد مسن و افرادی با بیماری های  زمینه ای را خطر بیشتری تهدید میکند. شرایطی که خطر ابتلای شما را افزایش میدهند عبارتند از: سرطان، بیماریهای مزمن کلیوی، بیماری های مزمن انسدادی ریه، بیماری سلول داسی شکل، دیابت نوع ۲ و ضعف سیستم ایمنی بدن.

مسافرت احتمال ابتلا و انتشار کووید ۱۹ را افزایش می دهد. در خانه ماندن بهترین راه برای حفاظت از خوذتان و دیگران در مقابل کووید ۱۹ می باشد. اگر باید مسافرت بروید، با دکتر خود صحبت کنید و در مورد چیزهایی که باید در موردشان احتیاط کنید بپرسید.

به یاد داشته باشید که سلامتی در درجه ی اول اهمیت قرار دارد

حتی بهترین برنامه ها نیز  باید هنگام بیماری کنار گذاشته شوند. اگر قبل از سفر احساس بیماری میکنید در خانه و تحت درمان پزشکی قرار بگیرید.