معرفی تعدادی از غذاهای اصیل ایرانی

سلام دوستان به توتیا سفر خوش آمدید در این مطلب با معرفی غذاهای سنتی ایرانی در خدمت شما هستیم.

کشور ما از جمله کشورهایی است که به دلیل تنوع در فرهنگ و اقلیم دارای تنوع غذایی بالایی نیز میباشد. نحوه پخت اکثر این غذاها از دیرباز تا کنون ثابت مانده است و تقریبا همانطور طبخ می شوند که قبلا طبخ می شدند. این تنوع غنی و نحوه ی پخت سنتی باعث شده غذاهای ایرانی طرفداران زیادی داشته باشند، به همین دلیل ما به فکر معرفی بعضی از این غذاهای پرطرفدار در بین مردم ایران و حتی در بین گردشگران افتادیم. لطفا با ما همراه باشید.

دیزی Dizi

آبگوشت یا دیزی یکی از غذاهایی سنتی و کشورمان می باشد که بین مردم دارای محبوبیت خاصی می باشد. آبگوشت در شهرهای مختلف به سبک های خاص پخته می شود. این غذای خوشمزه از مواد مختلفی نظیر گوشت و حبوبات و … پخته می شود. در رابطه با فرق آبگوشت و دیزی هم می توان گفت که دیزی در حقیقت نام ظرف آبگوشت است که امروزه از آن یاد می شود. رسم است اگر آبگوشت را در منزل بپزند به آن «آبگوشت» و اگر در بیرون بخواهند صرف کنند به آن «دیزی» می گویند، اما در حقیقت هر دو یکی است و تفاوت فقط میان منزل و بیرون از منزل است. دیزی در حقیقت آبگوشتی بود که قهوه خانه ها آن را می پختند و عرضه می کردند. امروزه این قهوه خانه های سنتی، جای خود را به «سفره خانه» داده اند.این غذا در اصل یک غذای اعیانی بوده و توسط شاهان و ثروتمندان و بعضی عشایرکه بعد از اسکان گوسفند قربانی میکردند استفاده میشده اما بعدها با پیدایش یک قحطی در کشور ایرانیان که در آن زمان اکثرا دامدار بودند شروع به تامین نیاز مردم با پختن دیگهای بزرگ آبگوشت کردند و این باعث شد که کم کم مغازه های طبخ آبگوشت شروع به کار کنند.

کباب Kebab

طبق گفته ها و مطالب موجود کباب در ابتدا به دستور شخصی ناصرالدین شاه که اصالتی قفقازی داشته و بر اساس نوع کبابی که در آن منطقه طبخ می شده تهیه می شده است که توسط آشپزان ناصرالدین شاه بعد از مدتی تغییر شکل داده شده و به صورت امروزی در آمده است. در رابطه با اینکه کبابی نایب تهران یا یک کبابی در تبریز اولین چلوکبابی های ایران بودند اطلاعات مطمئنی دردسترس نیست اما به هر حال این دو از اولین رستوران های سرو کباب در کشور بوده اند. در طی سال های بعد انواع دیگر کباب نیز در شهرهای مختلف و با توجه به ذائقه های مردم آن شهرها پخته شدند.

از انواع معروف کباب میتوان به کباب های سلطانی، کباب ترش، برگ، چنجه، قفقازی، شیشلیک، جوجه کباب، کوبیده، کباب بناب، بختیاری و دنده کباب گوسفندی اشاره کرد.

قرمه سبزی Ghormeh sabzi

قرمه سبزی یکی از اصیل ترین و پر طرفدارترین غذاهای ایرانی است. می شود گفت که نحوه ی پخت این غذا در طول تاریخ ثابت مانده و به نسل های امروزی رسیده است اما مردم شهرهای مختلف با توجه به گیاهانی که در آن منطقه می رویند از انواع دیگر گیاهان نیز در پخت این غذا استفاده می کنند. اولین روز شنبه از آذر ماه نیز به عنوان روز ملی قرمه سبزی اعلام شده است. قرمه سبزی در بین گردشگران خارجی نیز طرفداران زیادی دارد. شما هم اگر میهمان خارجی داشتید میتوانید با این غذای خوشمزه از او پذیرایی کنید.

خورش قیمه Gheimeh

خورش قیمه نیز از غذاهای سنتی اصیل و بسیار خوشمزه ی ایرانی می باشد که مثل خیلی از غذاها به همراه پلو سرو میشود. همچنین در برخی مراسم مذهبی نیز تهیه و توزیع می شود. قدمت این خوراک به درستی مشخص نیست. بنابر فرهنگ دهخدا واژه قیمه از ترکی به معنای گوشت تکه شده ریشه گرفته ‌است.

ژان شاردن فرانسوی جهانگرد، جواهرفروش و نویسنده سری کتاب های سفرنامه ی شاردن نیز از این خورش در کتاب خود یاد کرده است.

آش Ash

آش یکی از خوراک های اصیل ایرانی است که تقریبا در تمام ایران پخته می شود. در ایران چندین نوع آش داریم که بین آنها می توان به آش رشته، آش ماست، آش شله قلم کار، آش جو، آش دوغ و … اشاره کرد. آش به عنوان یک وعده غذایی ارزان وارد فرهنگ دستور پخت ایرانی شده است و در طول سالیان آش های مختلف دیگر نیز به انواع موجود آن اضافه شده است و گفته میشود که اکنون حدود ۴۰۰ نوع آش در کل کشور طبخ می شود.

فسنجان Fesenjan

خورش فسنجان یکی از خورش های سنتی ایرانی است که اصالت گیلانی داشته و اکنون در اکثر شهرهای ایران پخته می شود. این غذا در شهر های مختلف به طعم های گوناگون پخته می شود. برخی از اینها شیرین، برخی ترش و برخی ملس می باشند. همچنین در این غذا با توجه به فصل شکار انواع مختلف گوشت پرندگان نیز استفاده می شود. این غذای خیلی خوشمزه یک غذای مجلسی می باشد که میتوانید با آن از میهمانانتان پذیرایی کنید.

کوفته تبریزی Tabriz Köftesi

کوفته تبریزی یکی از انواع کوفته های معروف و پر طرفدار ایرانی است که همانطور که از نامش مشخص است اصالتا متعلق به شهر تبریز می باشد. مواد استفاده شده در کوفته تبریزی و طرز تهیه‌ی متفاوت آن سبب شده است که این غذا از بقیه انواع کوفته‌ها متفاوت باشد. شاید متمایزترین ویژگی کوفته تبریزی به موادی که در وسط آن گذاشته می‌شود، برمی‌گردد. بیشتر تبریزی‌ها از تخم مرغ آبپز، پیاز داغ، زرشک، گردو، کشمش و آلو خیس شده بدین منظور استفاده می‌کنند. مطمئن باشید که هر کسی که این غذا را امتحان کند عاشق آن خواهد شد، پس میهمانان تان را از آن بی بهره نگذارید.

ته چین Tahchin

ته چین از غذاهای بسیار خوشمزه ایرانی می باشد که به خاطر شکل و فرم زیبایش از جمله غذا های رسمی بوده و مناسب میهمانی هاست. ته چین نیز مانند بسیاری از غذاهای ایرانی به شکل های مختلف و با مواد اولیه ی متفاوت تهیه می شود. این غذا نیز با رنگ زیبا و عطر فوق العاده اش از غذاهای پرطرفدار در ایران میباشد.

دلمه Dolma

دلمه خوراکی در خاورمیانه و مناطق اطراف آن مانند بالکان، قفقاز، روسیه و آسیای مرکزی است. دلمه با تلفظ /dolma/ یک کلمه ترکی بوده و به معنای “پر شده” است. از انواع دلمه می توان به دلمه برگ مو، فلفل دلمه، کدو، گوجه فرنگی و بادمجان اشاره کرد. این غذای خوشمزه علاوه بر وعده ی اصلی می تواند به عنوان پیش غذا نیز سرو شود.

در سال ۲۰۱۷ جمهوری آذربایجان دلمه را در فهرست میراث فرهنگی ناملموس یونسکو به ثبت رساند.

قیمه نثار Gheymeh Nesar

قیمه نثار اصالتا یک غذای قزوینی بوده و در گویش عامیانه به غلط قیمه نساء خوانده می شود. در ابتدا باید گفت که قیمه نثار همان خورش قیمه نیست و این دو نوع غذا هیچ شباهتی به هم ندارند. قیمه نثار، یک غذای سنتی، مجلسی و برخلاف قیمه، پلویی است که با گوشت، برنج، خلال بادام و پسته و پیازداغ درست می‌شود. این غذا علاوه بر طعم خوشمزه اش ظاهر زیبایی نیز دارد که باعث میشود همه بخواهند آن را بارها در منوی غذایی خود قرار دهند.

میرزا قاسمی Mirza Ghasemi

میرزا قاسمی از غذاهای سنتی ایرانی است که در اصل مربوط به بخش شمالی کشور می باشد. این غذا با بادمجان کباب شده و سیر تهیه می شود و به همین دلیل طعم دودی دارد. این غذای خوشمزه همچنین می تواند یک انتخاب مناسب برای سرو در میهمانی ها نیز باشد. در گیلان این غذا به همراه کته شمالی یا نان تازه سرو میشود که طعم آن را به یاد ماندنی تر می کند.

زرشک پلو Zereshk Polo

زرشک پلو با مرغ بدون شک یکی ازرایج ترین غذا ها در میهمانی های ایرانی است. این غذا یکی از انواع پلوها در آشپزی ایرانی است که به عنوان یک غذای مجلسی در بسیاری از مراسم‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. در مورد این غذا می توان گفت که ظاهر بسیار زیبا با طعم فوق العاده اش همراه شده تا استفاده از آن را به یک اتفاق خوب و فرامش نشدنی تبدیل کند.

بریانی ( بریان ) اصفهان Beryani

بریان، غذای خوشمزه اصفهانی، یکی از بهترین غذاهای سنتی این شهراست. غذایی که اگر یک بار آن را امتحان کنید، برای همیشه طعم لذیذ آن زیر زبان‌تان خواهد ماند. قدمت این غذا را به دوره ی صفوی نسبت داده اند، چون که برخی از جهانگردان دوره ی صفویه از این غذا در نوشته های خود یاد کرده اند.

بریانی یک صفت نسبی است که به مغازه‌ها و یا رستوران‌های بریان‌فروشی نسبت داده می‌شود. بنابراین، نام این غذا «بریان» است و نه بریانی.

این غذا یک غذای پر چرب بوده و از گوشت گوسفند و جگر سفید تهیه می شود و به همین دلیل بهتر است آن را برای نهار میل کنید. از انجایی که این غذا در بین اصفهانی ها دوستدار زیادی دارد، رستوران های مخصوص بریانی را می توان در تمام شهر پیدا کرد، پس فراموش نکنید که در سفر به اصفهان رفتن به یکی از این مکان ها را در برنامه خود قرار دهید.

باقالی پلو Baghali Polo

باقالی پلو یاباقالا پلو یکی دیگر از انواع غذاهای ترکیبی با پلو در ایران می باشد که به عنوان یک غذای مجلسی در ایران بسیار ترجیح داده می شود. این غذا به شکل های مختلف و به همراه مرغ، گوشت، ماهی و حتی ماهیچه سرو می شود.

قلیه ماهی Ghalieh Mahi

قلیه ماهی از خورش های لذیذ جنوب کشور است که از فیله ی ماهی های جنوب، تمبر هندی و سبزی های معطر تشکیل میشود. عدم استفاده از گوشت قرمز در این غذا باعث شده تا این غذا برای همه ی افراد حتی آنان که دارای چربی خون و ناراحتی قلبی هستند نیز به راحتی قابل خوردن باشد. اگر به جنوب کشور سفر کردید حتما این غذای خوشمزه را امتحان کنید.

باقالا قاتوق Baghali ghatogh

باقالا قاتوق از غذاهای خوشمزه ی شمال کشور و استان گیلان می باشد که با اینکه با مواد اولیه ی کم و آسان تهیه می شود دارای ارزش غذایی بالایی بوده و بسیار مقوی می باشد. به همین دلیل گفته می شود که یک وعده غذایی خوب برای افطار یا سحر در ماه رمضان است. این غذا در گیلان در انواع بسیار مختلف و با مواد مختلف تهیه میشود که همگی بسیار خوشمزه و مقوی می باشند.