سه گنبد، یادگار دوران سلجوقی

سلام دوستان به توتیا سفر خوش آمدید در این مطلب با معرفی برج زیبای سه گنبد در خدمت شما هستیم.

یکی از جاذبه های تاریخی ارومیه آرامگاه ۸۰۰ ساله سه گنبد است که مربوط به دوره سلجوقی و قرن ۶ می باشد. این برج در سال ۵۸۰ هجری به دست منصور بن موسی ساخته شده و شیوه ی آجرکاری آن مانند برج های طغرل است. این بنا به شکل استوانه ای مدور از آجر و سنگ بنا شده است. در ورودی بنا سه کتیبه از جنس سنگ تراش خورده به زبان کوفی وجود دارد که در انتهای آن تاریخ ۵۸۰ هجری ذکر شده است. با استناد به همین کتیبه، بنا به دستور شیث قاطه المظفری، یکی از امرای سلجوقی درست شده است. ارتفاع این برج مدور و استوانه ای ۱۳ متر و قطر آن ۵ متر می باشد. قسمت های پایینی برج تا ارتفاع ۶٫۳ متر با سنگ های تراش خورده خاکستری پوشیده شده اما از این بخش به بعد از آجرهای چهار گوش ساخته شده است. ساختمان این بنا دارای ۲ طبقه بوده و در ۴ سمت آن دریچه هایی وجود دارد. طبقه ی اول که سردابه نام دارد  دارای پوشش قوس دار و یک درب کوچک ۱۷۰ سانتی متری است. طبقه ی دوم که مقبره نام دارد مانند سایر بناهای دوره سلجوقی روی سردابه احداث شده است و  دارای یک درب به ارتفاع ۲۵۰ سانت است.

در سقف این مقبره نیز گنبد قابل رویت است. درب ورودی آن در قسمت شمالی با سه کتیبه و نقوش جذاب نمایان می‌شود. مقرنس کاری با تزیین ساده نیز در قسمت فوقانی درب قابل مشاهده می‌باشد.

اتاقی که به مقبره اختصاص یافته دارای ابعاد مربعی می‌باشد. در واقع جذابیت معماری این اثر مربوط به جا گرفتن این اتاق مربعی در دل یک استوانه می‌باشد. اطراف این مقبره به شکل دایره‌ای ساخته شده و در آخر نیز گنبدی بر روی آن قرار گرفته‌است. ظاهر سقف از نوع قبه‌ای می‌باشد.

این اثر در ارومیه، خیابان استاد برزگر واقع شده و در تاریخ ۱۵ آذر ۱۳۱۴ به‌عنوان یکی از آثار ملی به ثبت رسیده است.

آدرس: ارومیه، خیابان استاد برزگر، نزدیک دروازه بازارباش