قوانین و مقررات رزرو و ابطال پروازهای سیستمی (داخلی)

۱٫ فعالیت وب سایت طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران و همچنین مطابق با قوانین و جرایم اینترنتی در مجموعه قوانین و مقرارت تجارت الکترونیکی میباشد. 
2. اطلاعات شخصی وارد شده توسط کاربران در سایت  محرمانه و دارای امنیت بالایی است و این سامانه نهایت تلاش خود را جهت نگهداری و محافظت از این اطلاعات به کار میبرد . 
3. کاربران متعهد میشوند اطلاعات شخصی خود را در ثبت نام و رزرو به درستی و کامل وارد کنند و چنانچه اطلاعات خود را ناقص وارد کنند مسئولیت آن بر عهده ی خود کاربران است . 
4. کاربران متعهد می شوند که هر گونه تغییر در مشخصات شخصی خود را باید در اسرع وقت در وبسایت اصلاح نماید ، چنانچه این اصلاحات صورت نگیرد ، این وبسایت هیچ گونه مسئولیتی در قبال تبعات ناشی از عدم صحت اطلاعات موجود نخواهد داشت. 
5. وبسایت اطلاعات شخصی کاربران را با هیچ مجموعه ی دیگری به اشتراک نخواهد گذاشت و مراجع ذیصلاح فقط در صورت موارد مصرح در قانون، امکان استفاده از این اطلاعات را خواهند داشت. 
6. وب سایت اطلاعات پرواز و فروش اینترنتی بلیط هواپیمایی را ارائه می دهد و در قبال آن شرایطی از قبیل : تاخیر یا تعجیل پرواز ، کنسلی مسئولیتی پذیرا نخواهد بود .

شرایط و ضوابط رزرو و خرید بلیط هواپیما

۱٫ نحوه ی خرید و رزرو بلیط در وب سایت دارای مجموعه قوانین و مقررات تجارت الکترونیک می باشد و هرگونه تخلف در این امر تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت. کاربر در ضمن خرید و رزرو اینترنتی بلیط متعهد میشود که از کلیه ی قوانین و مقررات خرید بلیط در این سایت آگاهی کامل دارد. 
2. طبق مقررات سازمان هواپیمایی کشوری ، مسئولیت تاخیر یا تعجیل و کنسلی ، در زمان انجام پرواز ، بر عهده ی آن شرکت هواپیمایی می باشد. 
3. هنگام ثبت نام و رزرو بلیط ، نام مسافر باید به صورت صحیح با حروف انگلیسی وارد شود. امکان اصلاح نام مسافر پس از خرید نهایی بلیط وجود ندارد ، و اردا آفرین ، هیچگونه مسئولیتی در قبال اطلاعاتی که به اشتباه وارد شده اند را بر عهده ندارد و برای اصلاح اطلاعات ، مسافر میبایست بلیط را کنسل و مجدداً خریداری کند. 
4. بلیط خریداری شده، متعلق به مسافری است که مشخصاتش در سیستم وارد شده است و غیر قابل انتقال به غیر میباشد. در صورت عدم تطابق نام مسافر در بلیط و کارت شناسایی، مسافر پذیرش نخواهد شد. 
5. در قوانین هواپیمایی کشوری ، مسافران نوزاد کمتر از دو سال ، مسافران کودک بین دو تا دوازده سال تمام و مسافران بزرگسال ، بیش از دوازده سال سن دارند. در صورت عدم دقت خریدار و اشتباه وارد نمودن رده ی سنی ، از سوار شدن مسافر به هواپیما ممانعت به عمل خواهد آمد. و بلیط کودک را به هیچ وجه نمی توان به تنهایی و جدا از بلیط بزرگسال خرید کرد. 
6. لازم به ذکر است که در بلیط های نرخ مصوب ، قیمت بلیط برای مسافران نوزاد ، کودک و بزرگسال متفاوت است ، اما در بلیط های چارتری و غیر قابل استرداد ، قیمت بلیط کودک با بزرگسال برابر است. 
7. پس از انجام و پرداخت و تایید بلیط ، رزرو و خرید قطعی شده و اطلاعات بلیط به کاربر پیامک و ایمیل میشود. هنگام مراجعه به فرودگاه ، در پروازهای چارتر ارائه ی یک نسخه ی چاپ شده از بلیط و در پروازهای سیستمی، ارائه ی شماره ی بلیط به همراه مدرک معتبر شناسایی به کانتر هواپیمایی مربوطه الزامی است. 
8. هر نوع کنسلی بلیط از طرف مسافر ، مطابق قوانین هواپیمایی کشوری ، شامل جریمه ی کنسلی می شود. مقدار این جریمه بنا بر قوانین کنسلی هر ایرلاین متفاوت است. پس از درخواست استرداد توسط مسافر ، مبلغ جریمه از قیمت بلیط کسر شده و بقیه ی پول ، به طور آنلاین به حساب مسافر برمیگردد. مدت زمان بازگشت وجه ، تابع مقررات بین بانکی (بین ۲۴ تا ۷۲ ساعت) میباشد. این مسئله در مورد پروازهای چارتر یا غیر قابل استرداد صادق نیست و هزینه ی بلیط این پروازها در صورت کنسلی به طور کامل پرداخت میشود. 
9. لغو یا تاخیر بیش از دو ساعتِ پرواز، جریمه ی کنسلی را شامل نمیشود. در این صورت مسافر فرم درخواست آنلاین استرداد بدون جریمه را پر میکند. 
10. لازم به ذکر است که اگر پرواز رفت و برگشت از دو ایرلاین مختلف باشند، در صورت لغو پرواز رفت یا انصراف مسافر از پرواز به دلیل تاخیر بیش از دو ساعت، ممکن است لغو پرواز برگشت شامل جریمه ی کنسلی شود. 
11. خریدار حق تغییر قیمت بلیط ، دست بردن در مفاد بلیط به هر طریق و هر شکل ، و یا فروش مجدد بلیط با قیمتی بالاتر از مبلغ ذکر شده را ندارد. 
12. طبق قوانین سازمان هواپیمایی کشوری، همراه داشتن مجوز پزشک برای خانمهای باردار، افراد مبتلا به بیماریهای قلبی – عروقی ، بیماریهای تنفسی ، صرع ، آنمی شدید، دیابت ملیتوس کنترل نشده ، کسانی که دیالیز میشوند یا کسانی که از داروهای تضعیف کننده ی سیستم ایمنی استفاده می نمایند و یا هرگونه بیماری که سبب منع سفر هوایی باشد، هنگام سوار شدن به هواپیما ضروری میباشد. همچنین لازم است که این مسافران ، داروهای مورد نیاز خود را در طول سفر به همراه داشته باشند. 
13. بر اساس قوانین موجود ، صدور بلیط در مسیرهای عتبات عالیات برای اتباع کشورهای افغانستان ، هند ، بنگلادش و پاکستان مقدور نیست و درصورت خرید بلیط توسط این افراد، تمام مسئولیتهای بعدی ، بر عهدهی خودِ کاربر خواهد بود.

قوانین و مقررات رزرو و ابطال پروازهای چارتری (داخلی)

۱٫ صدور و دریافت بلیت اینترنتی تنها در صورت تایید قطعی پرداخت از جانب بانک امکان پذیر است. 
2. کلیه عملیات خرید بلیت در این سایت مشمول قوانین جاری تجارت الکترونیک بوده و هرگونه تخلف تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.( خریدار بدینوسیله اظهار می نماید که از کلیه قوانین و مقررات خرید بلیت آگاهی کامل دارد.) 
3. خریدار در کلیه مراحل خرید و یا استرداد بلیت موظف به ثبت اطلاعات کامل در سایت نزد خویش میباشد. 
4. شرایط کلی حمل مسافر و بار : حمل و نقل مسافرین و توشه آنها تابع مقررات و محدودیتهای مربوط به مسئولیتهای شرکتهای هواپیمایی مقرر در پیمان ورشو و مصوبه مجلس شورای اسلامی می باشد. 
5. بلیت خریداری شده فقط به نام مسافر وارد شده در سیستم تعلق دارد و غیر قابل انتقال به غیر می باشد و در صورت عدم تطابق نام مسافر با کارت شناسایی، مسافر پذیرش نخواهد شد. 
6. مسئولیت هرگونه مغایرت در صحت اطلاعات پاسپورت یا کارت ملی ( نام ، نام خانوادگی ، شماره پاسپورت ، شماره ملی ، تاریخ تولد، تاریخ انقضا و محل صدور ) و شماره همراه بر عهده مسافر خواهد بود. 
7. مسئولیت صحت اطلاعات و اعتبار مدرک ویزا در مسیرهای خارجی به عهده مسافر می باشد. 
8. نرخ بلیت کودک بالای دوسال معادل نرخ بزرگسال خواهد بود. 
9. تغییرات احتمالی پرواز ازطریق سامانه پیام کوتاه وایمیل اطلاع داده میشود لذا صحت شماره تلفن همراه و پست الکترونیکی به عهده خریدار است. 
10. آخرین زمان برای کنسل نمودن بلیت پروازهای خارجی و داخلی حداکثر چهارساعت قبل ازساعت پرواز میباشد. 
11. هرگونه تغییر در پرواز داخلی شامل جریمه بوده و درصد جرایم مشابه شرایط کنسلی میباشد. 
12. قوانین استرداد به شرح زیر می باشد: 
o تا ساعت ۱۲ ظهر ۲ روز قبل از پرواز ۵۰% 
o تا ساعت ۱۲ ظهر ۱ روز قبل از پرواز ۷۰% 
o از ساعت ۱۲ ظهر ۱ روز قبل از پرواز تا ۴۸۰ دقیقه قبل از پرواز ۱۰۰% 
o بعد از پرواز (No Show) شدن مسافر: ۱۰۰%
۱۳٫ بلیت های اینترنتی صرفا از وب سایت فروش اینترنتی ایربوک قابل استرداد است. همچنین تغییر تاریخ یا کنسلی فقط بایستی از طریق این وب سایت انجام پذیرد. 
14. در زمان تاخیر بیش از دو ساعت و یا ابطال پرواز توسط ایرلاین ، در صورت درخواست و انصراف مسافر از پرواز پس از تماس با واحد با در دست داشتن بلیط ممهور ایرلاین مورد نظر نسبت به استرداد وجه اقدام فرمایید. 
15. پس از کنسل نمودن بلیت، مبلغ آن به صورت اتوماتیک به حساب شما باز خواهد گشت که مدت زمان بازگشت وجه تابع مقررات بین بانکی (۲۴تا۷۲ ساعت) می باشد. 
16. چاپ اطلاعات مسیر پرواز توسط مسافر و ارائه آن در فرودگاه به باجه پذیرش مسافر الزامی است. 
17. مسافر موظف به نگهداری از کدهای اعلام شده از جانب سیستم و ارائه آن به مأمور کنترل پرواز در فرودگاه می باشد. 
18. حداکثر ۱۰ دقیقه فرصت برای پرداخت مبلغ صندلیهای خریداری شده و پرداخت آن از طریق کارت های بانکی عضو شبکه شتاب وجود دارد. 
19. حضور مسافر درکلیه فرودگاههای داخلی و خارجی دوساعت قبل از پرواز ضروری است. 
20. جهت دریافت کارت سوار شدن به پرواز ، ارائه کارت شناسایی معتبر (کارت ملی- پاسپورت) تمامی مسافران الزامی میباشد. 
21. درصورتیکه اطلاعات صحیح مربوط به سن نوزاد وکودک ارائه نگردد، مسافر پذیرش نخواهد شد. 
22. میزان بار مجاز و رایگان همراه مسافر ۲۰ کیلوگرم میباشد.

رزرو پرواز در سیستم به سادگی امکان پذیر می باشد:

۱٫ بعد از جستجوی مسیر مورد نظر می توانید از میان پروازهایی که “نشان ضمانت ” را دارند پرواز را به صورت آنلاین از سایت رزرو نمایید. 
2. چنانچه عملیات رزرو شما به درستی پرداخت و انجام گردد، بلیط الکترونیکی به شما نمایش داده خواهد شد و می توانید بوسیله آیکون پرینت آن را چاپ نمایید. 
3. در صورت بروز خطای بانکی در مرحله پرداخت، مبلغ طی ۷۲ ساعت به حساب کاربر مسترد می گردد. 
4. به یاد داشته باشید که کد رزرو انجام شده ( PNR ) را حتما یادداشت نمایید.