مدرسه هدایت کنونی، اقامتگاه سابق قاجاریان

سلام دوستان به توتیا سفر خوش آمدید در این مطلب با معرفی مدرسه هدایت ارومیه در خدمت شما هستیم.

مدرسه هدایت ارومیه که قدمت آن به اواخر دوره قاجار برمی گردد، ابتدا محل سکونت یکی از بزرگان قاجار در شهر ارومیه بود.

اما بعدها بارها تغییر کاربری داده و به مدرسه، دانشگاه، بخش اداری و …. تبدیل شده است، حتی در زمان جنگ جهانی اول مدتی فرانسوی ها از این بنا استفاده کرده اند. اکنون هم با اینکه به یکی از مناطق گردشگری ارومیه تبدیل شده بخشی از آن هنوز هم به صورت اداری فعالیت می کند و گردشگران اجازه ورود به آن را ندارند. این مدرسه زیبا در سال ۱۳۷۵ در فهرست آثار ملی کشوربه ثبت رسید.

ساخت این بنای قاجاری در سال ۱۳۰۲ شروع شد و بعد از حدود ۵ سال بعد به اتمام رسید. (البته این تاریخ تقریبی می باشد) مساحت این بنا که در ابتدا ۲۰ هزار متر مربع بود در طول سالیان و با قطعه قطعه فروخته شدن به ۱۵۰۰ متر مربع کاهش یافته است.

ساختمان این بنا دارای دیوار آجری بوده و دارای طاق نماهای قوسی شکل، ستون های آجری و کاشی های هفت رنگ، ارسی و شیشه های رنگی می باشد.

در قسمت چپ حیاط مدرسه هدایت بخش رعیت نشین، آشپزخانه و انبار قرار داشته که امروزه به یک بخش اداری تبدیل شده است و در روبروی این بخش ساختمان شاه نشین واقع شده و همچنین یک حوض نقاشی نیز در وسط حیاط قرار دارد.

بخش اصلی بنای شاه نشین طبقه اول آن می باشد که از دو طرف دارای پنجره های بزرگ با شیشه های رنگی بوده و مثل تمام شاه نشین ها پنجره ها امکان اشراف به بخش های مختلف را فراهم می کنند. پنجره های مدرسه علاوه بر اینکه رنگی و زیبا هستند جزء اولین پنجره های دوجداره ایران به شمار می آیند که بدلیل جلوگیری از ورود سرمای زیاد اینگونه طراحی شده بودند. همچنین این پنجره ها به مسجد مناره که در کنار مدرسه قرار دارد اشراف دارند.

طبقه دوم بنا بدلیل بازسازی به شکل امروزی در آمده و تزئینات خاصی ندارد. هنگامی که به دیدن این بنای زیبا رفتید می توانید از راهنمای داخل بنا برای گرفتن اطلاعات بیشتر کمک بخواهید

آدرس: ارومیه، خیابان امام، کوچه امیر نظمی