مدرسه سابق، موزه آموزش و پرورش کنونی

سلام دوستان به توتیا سفر خوش آمدید در این مطلب با معرفی مدرسه ۲۲ بهمن ارومیه در خدمت شما هستیم.

این بنا که قدمت آن به پهلوی اول بازمی گردد دارای وسعتی به اندازه ی ۵ هزار و ۱۰۰ متر مربع بوده و در تقاطع خیابان امام و خیام شمالی قرار دارد و در واقع تا چند سال پیش مورد استفاده قرار می گرفت اما با توجه به اهمیت تاریخی آن اکنون فقط به قصد گردشگری و برگزاری نمایشگاه استفاده می شود.

این بنای زیبا در سال ۱۳۸۵ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت ررسید.

این بنا که در بافت تاریخی شهر قرار دارد از خشت و آجر ساخته شده و حدود ۸۰ سال قدمت دارد و آخرین بار در سال ۹۶ مرمت و بازسازی شده است.

.نام این بنا در ابتدا “پهلوی” بود و در سال ۱۳۲۷ به ” رضا شاه کبیر” تغییر نام داد و پس از انقلاب به “مدرسه شریعتی” تغییرنام داد و در حال حاضر نیز اسم آن ۲۲ بهمن بوده و به عنوان موزه ی آموزش و پرورش در حال تجهیز است. علی اصغر حکمت، در مقاله با عنوان یادداشت­هایی از عصر پهلوی (دبیرستان­های نو بنیاد) درباره این دبیرستان چنین می نویسد: «در سال ۱۳۱۳ ش که ابنیه فرهنگی مؤسسات میسیون پروتستان آمریکائی از طرف‌ دولت ایران خریداری و بساط مدارس مـبلغین آمـریکائی در آذربایجان و همدان‌ و رشت بـرچیده شد و بهای آن ابنیه را وزارت‌ معارف پرداخت نمود‌ و مدارس آنها در‌ شهرهای‌ مذکور به وزارت معارف‌ انتقال یافت.در شهر رضائیه [ارومیه] ‌ در سال ۱۳۱۴ ش دبیرستان پسرانه رضاشاه کبیر [۲۲ بهمن فعلی ] پس از مرمت و تعمیر کافی و بنای اضـافات بـه اداره مـعارف رضائیه [ارومیه] داده شد ». مساحت عرصه و اعیان این دبیرستان در آن دوره ۶۰۴۰ مترمربع و زیربنای آن ۶۲۲ مترمربع بوده است. عکس فوق مربوط به سال ۱۳۱۴ش از دبیرستان ۲۲ بهمن فعلی می باشد.

آدرس: ارومیه، خیابان امام، تقاطع امام و خیام شمالی