جاذبه های تاریخی جزیره کیش

سلام دوستان به توتیا سفر خوش آمدید در این مطلب با معرفی برخی از مکان های تاریخی کیش در خدمت شما هستیم.

شهر باستانی حریره

در شمال جزیره کیش می توان آثار و ویرانه هایی دید که یادگاری از شهر باستانی حریره می باشد. وسعت این شهر باستانی ۱۲۰ هزار هکتار بوده و مربوط به سده ی ۵ تا ۱۰ هجری قمری می باشد. شهر حریره به دنبال ویران شدن بندر سیراف و با حضور بازرگانان سیرافی در کیش پدید آمده است. این شهر تاریخی در سال ۱۳۷۶ به عنوان یکی از آثار ملی به ثبت رسیده است. طبق کاوش های باستان شناسی محوطه باستانی حریره از مجموعه ساحلی، عمارت اعیانی، حمام، مسجد تاریخی، کارگاه شیشه گری و قنات های قدیمی تشکیل یافته است.

عمارت اعیانی شهر حریره

این عمارت شبیه خانه های چند خانواری قدیمی در شهر هایی چون یزد، اصفهان و کاشان بوده و از نماد های خانه های قدیمی حاشیه خلیج فارس محسوب می شود. این شهر در کنار دریا ساخته شده و دارای معماری و فضاهای ناشناخته شامل کانال های افقی و زیرزمینی و چاه های متعدد در گوشه و کنار شهر می باشد. عملکرد این سازه ها هنوز مشخص نیست ولی به نظر می رسد که با فعالیت های صیادی و و دسترسی آسان به دریا ارتباط دارند.

حمام شهر حریره

شهر حریره دارای حمامی است با صحن های متعدد و حصار آن به مساحت تقریبی ۵۰۰ متر مربع می رسد. سربینه و گرمخانه و تون حمام در جنوب بخش ذکر شده قرار گرفته و توسط راهرو سرپوشیده‌ای از آن جدا شده‌است. دو خزینه کوچک و بزرگ در جنوب گرمخانه آخرین بخش ساختمان را تشکیل داده‌اند. بر اساس کاوش های باستان شناسی این حمام از قدیمی ترین حمام های ایران می باشد و مربوط به ۲ دوره ی ایلخانی و تیموری می باشد. با توجه به معماری و موقعیت این حمام می توان گفت که این بنا یک حمام خصوصی بوده و به صاحب بنا تعلق دارد.

پایاب کیش

پایاب‌ها دهلیزهایی هستند که با شیب بسیار تند، در کنار دهانه‌های چاه قنات واقع شده اند و با تعدادی پله به سطح آب جاری قنات در زیرزمین می رسند. هر چه عمق چاه بیشتر باشد، این نقب طولانی تر و تعداد پله های آن زیادتر می شود. زاویه حفر دهلیز را طوری محاسبه می کنند که آخرین پله پایاب به انتهای میله (چاه) قنات برسد تا از روشنایی نوری که از دهانه چاه به سطح آب می تابد برای روشنایی محوطه پایاب استفاده شود. معمولا در اطراف آخرین پله محوطه ایجاد می شود که در روزهای گرم تابستان، هوایی ملایم و دلپذیر دارد و برای استراحت از آن استفاده می شود.

پایاب کیش هم که از جاذبه های تاریخی این جزیره محسوب می شود دارای قدمتی حدود ۲۰۰۰ سال بوده و در کنار درخت کهن سال سبز قرار دارد. این مکان طی سال های گذشته بازسازی شده و به شکل کنونی در آمده است. در حال حاضر این مکان دارای چند رستوران و چای خانه است که بازدید کنندگان این مکان می توانند لحظات خوشی را در آن سپری کنند.

کاریز کیش

قنات یا کاریز کیش از دیگر مکان های گردشگری در جزیره میباشد که بیش از ۲۵۰۰ سال قدمت داشته و در عمق ۱۶ متری زیر زمین و در مکانی به وسعت ۱۰ هزار متر مربع قرار دارد. سقف این مکان پر از صدف ها و مرجان هایی می باشد که بنا بر گفته ها قدمتی برابر با ۲۷۰ تا ۵۷۰ میلیون سال دارد.

در این قنات یک بازار سنتی قرار دارد که در دو رشته به طول ۱۵ کیلومتر و با هدف ارائه صنایع دستی نقاط مختلف ایران تاسیس شده است. این بنا تنها بنای جهان است که سقف آن مملو از صدف ها و مرجان های طبیعی است. همچنین مسجد این مکان نیز تنها مسجد مرجانی جهان با سقفی پر از سنگواره های دریایی است.

از امکانات این مکان می توان به وجود موزه خلیج فارس عکاس خانه، رستوران و کافه به همراه موسیقی زنده اشاره کرد.