شهرهای تاریخی دنیا

سلام دوستان به توتیا سفر خوش آمدید. در این مطلب با معرفی ۱۱ شهر تاریخی جهان در خدمت شما هستیم. با ما همراه باشید.

قاضی آنتپ
آتن Athens

شهر تاریخی آتن از هزاره های پنجم تا چهارم قبل از میلاد به طور مداوم مسکونی بوده و در هزاره اول قبل از میلاد به شهر پیشرو در یونان تبدیل شده است. این شهر قدیمی ترین پایتخت اروپاست. آتنی ها دموکراسی را اختراع کردند ، نوع جدیدی از دولت که در آن هر شهروند می توانست در مورد موضوعات مهم رأی دهد ، از جمله اعلام جنگ یا عدم اعلام جنگ. این شهر با قدمت بالایش نماینده یک هزاره از سبک های مختلف در دنیاست. این شهر همچنین در دوران طلایی خود محل زندگی اندیشمندان بزرگی مثل سقراط و بقراط بود. از القاب این شهر می توان به ” زادگاه دموکراسی” و “مهد تمدن غرب” اشاره کرد.

اریحا Jericho

اریحا ، شهری در سرزمین های فلسطین است که طبق دانشنامه تاریخ باستان ، قدمت آن به حدود ۹۰۰۰ سال قبل از میلاد مسیح برمی گردد. همچنین دیواراین شهر قدیمی ترین دیوار محافظ شناخته شده در جهان است. این دیوار تا بیش از ۳ و نیم متر ارتفاع داشته و حدود ۸ هزار سال قبل از میلاد ساخته شده است. به این دیوار در انجیل نیز اشاره شده است.

شوش Shush

شهر باستانی شوش ، به عنوان یک سکونتگاه کوچک در ۷۰۰۰ سال قبل از میلاد تاسیس شد و طبق دانشنامه تاریخ باستان در ۴۲۰۰ سال پیش از میلاد به یک منطقه شهری تبدیل شد. داریوش پادشاه ایرانی یکی از اقامتگاه های خود را در شوش که از شهرهای مورد علاقه اش بود بنا کرده است. در داخل این کاخ یک کتیبه وجود دارد که نحوه ساخت این کاخ را توصیف می کند.

اورشلیم Jerusalem

محققان معتقدند اولین سکونتگاه های انسانی در اورشلیم در اوایل عصر برنز در حدود ۳۵۰۰ سال قبل از میلاد تشکیل شده و این اورشلیم را به یکی از قدیمی ترین شهرهای جهان تبدیل کرده است.

این شهر در طول تاریخ نیز همیشه برای هر سه دین یهودیت، مسیحیت و اسلام یک شهر مقدس محسوب می شده است.در طول تاریخ طولانی این شهر، بیت المقدس ۵۲ بار مورد حمله قرار گرفته ، ۴۴ بار تسخیر و بازپس گرفته شده ، ۲۳ بار محاصره و ۲ بار ویران شده است.

پلوودیو Plovdiv

پلوودیو با ۸۰۰۰ سال قدمت قدیمی ترین شهر اروپاست. طبق مطالعات اولین آثار سکونت انسان در پلوودیو به حدود ۶۰۰۰ سال قبل از میلاد مسیح برمی گردد. رومی ها در سال ۴۶ بعد از میلاد پلوودیو را تصرف کردند و خیابان ها و بناهای بسیاری در این شهر ساختند و بسیاری از ویرانه های باستانی که امروز نیز در شهر پابرجا هستند مربوط به آن دوره است.

جبیل Byblos

بیبلوس یک شهر بندری در ساحل مدیترانه است که در حدود ۲۶ مایلی شمال بیروت قرار دارد. این شهر در ابتدا بین ۸۸۰۰ تا ۷۰۰۰ سال قبل از میلاد مسکونی شده اما نشانه های سکونت مداوم آن به حدود ۵۰۰۰ سال قبل از میلاد برمی گردد. این شهر به زبان عربی به نام جبیل نیز شناخته می شود.

طبق دانشنامه تاریخ باستان پاپیروس از اصلی ترین کالاهای تجاری این شهر در دوران باستان بوده و به این دلیل نیز یونانیان از نام این شهر برای کلمه کتاب استفاده کرده اند.

آرگوس Argos

آرگوس در جنوب یونان واقع شده است  و حداقل از هزاره پنجم یا ششم قبل از میلاد به طور دائم مسکونی بوده است. آرگوس در اصل در عصر برنز و بر روی دو تپه لاریسا و آسپیس تاسیس شده است. این شهر برخلاف دیگر شهرهای یونان باستان که اکثرا کوهستانی بوده و حاصلخیز نبودند، در منطقه ای بسیار حاصلخیز قرار داشت و این می تواند یکی از دلایل شهری و مسکونی بودن این شهر باشد. این شهر همچنین با کوه احاطه شده بود و به دریا نیز دسترسی داشت و در کل می توان گفت موقعیت بسیار استراتژیکی داشت.

صیدا Sidon

صیدون که اکنون سومین شهر بزرگ لبنان است در ساحل مدیترانه ای کشور واقع است. این شهر در هزاره سوم قبل از میلاد تاسیس شده است. البته از زمانی قبل تر مسکونی بوده ( حدود  سال ۴۰۰۰ و بنا به برخی نوشته ها ۶۸۰۰ سال قبل از میلاد) ولی نه به شکل بافت شهری. در گذشته، از صیدون با عنوان “اولین متولد کنعان” یاد می شد که احتمالاً از بنیانگذار احتمالی شهر ، سعیدون بن کنعان نشات گرفته است.این شهر در طول تاریخ بارها از حمله و فتح شدن رنج برده ولی در نهایت توانسته موقعیت خود را به عنوان یک مرکز تجارت حفظ کند.

صیدون یکی از اولین مکانهای تولید رنگ بنفش بود. این رنگ آنقدر گران و منحصر به فرد بود که رنگ بنفش نماد سلطنت شد.  

قاضی آنتپ Gaziantep

قاضی آنتپ و به شکل ساده تر آنتپ در جنوب ترکیه امروزی واقع شده است که شواهد نشان می دهد حضور مداوم انسان در آن به حدود ۳۶۵۰ سال قبل از میلاد برمی گردد. گردشگران معمولاً برای دیدن قلعه قاضی آنتپ به اینجا می آیند ، که در گذشته به عنوان یک نقطه رصد در امپراتوری هیتیت ساخته شده و سپس به ترتیب در طول امپراتوری روم در قرن دوم و سوم به شکل یک قلعه تغییر کاربری داده است. طبق شواهد موجود این قلعه ۹۰۰۰ سال قدمت دارد که این نیز گواهی دیگر بر قدمت بالای این شهر می باشد.

فیوم Faiyum / Fayoum

در دوران باستان فیوم یک منطقه بزرگ در مصر بود که به خاطر حاصلخیزی و نزدیک بودن به رود نیل معروف بود. طبق نوشته ها بشر حدودا ۷۲۰۰ سال پیش از میلاد در این منطقه حضور داشت. ولی زندگی شهری حدود ۵۲۰۰ سال پیش از میلاد و با ترکیب شدن چند روستا و ایجاد شدن اولین جامعه کشاورزی آغاز شد. ترکیبی از مردم متمدن مصری، یونانی، رومی، سوری، لیبیایی و … از گذشته و حدود ۲۰۰۰ سال پیش در این شهر تاریخی زندگی می کرده اند. 

دمشق Damascus

شهر دمشق یکی از قدیمی ترین (و حتی شاید قدیمی ترین) شهرهای  مسکونی در جهان محسوب می شود. دمشق به شکل یک شهر در هزاره سوم قبل از میلاد تأسیس شده و دارای قدمتی حدود ۱۱۰۰۰ سال می باشد. این شهر به دلیل موقعیت جغرافیایی خود- در تقاطع شرق و غرب ، بین آفریقا و آسیا- یک مرکز مهم فرهنگی و تجاری بود. این شهر تاریخی بر اساس یک طرح رومی بنا شده و شکل شهرسازی یونان را حفظ کرده ، به این معنا که تمام خیابان های آن از شمال-جنوب یا شرق-غرب جهت گرفته و این یک نمونه اصلی از برنامه ریزی شهری است.

در ادامه جملات معروفی که مارک تواین نویسنده ی آمریکایی در کتاب The innocents abroad در مورد دمشق گفته است را برایتان نوشته ایم:

‘… تا آنجا که می خواهید به گذشته مبهم برگردید ، همیشه یک دمشقی وجود داشت … او به استخوان های خشک هزار امپراطوری نگاه کرده و قبل از مرگ مقبره های هزاران نفر دیگر را خواهد دید. ‘

برای دمشق، سالها فقط لحظه و دهه ها فقط بخش کوچکی از زمان هستند. دمشق زمان را اندازه گیری می کند، نه بر اساس روزها و ماه ها و سال ها، بلکه بر اساس امپراطوری هایی که دیده است اوج می گیرند و شکوفا می شوند و از بین می روند. دمشق نوعی از جاودانگی است.”

“ما باید به یاد داشته باشیم …… دمشق ،” مروارید شرق “، افتخار سوریه ، باغ افسانه ای عدن ، خانه شاهزادگان عرب ، قدیمی ترین کلانشهر روی زمین ، تنها شهری در همه دنیا که نام خود را حفظ کرده و جای خود را حفظ کرده و با آرامش چهار هزار سال به پادشاهی ها و امپراطوری هایی که به وجودآمده اند از فصل کوچک غرور و افتخار خود لذت برده و سپس ناپدید و فراموش شده اند نگاه کرده است”.