شهر زیبا و تاریخی ارومیه

سلام دوستان به توتیا سفر خوش آمدید در این مطلب با معرفی شهر زیبای ارومیه و مکان های تاریخی و طببیعی این شهر در خدمت شما هستیم.

ارومیه یا اورمیه از کلانشهر های ایران و مرکز استان آذربایجان غربی است که با جمعیت فعلی خود دهمین شهر پرجمعیت ایران به شمار می آید. ارومیه با ۱۳۳۲ متر ارتفاع در غرب دریاچه ارومیه، در دامنه کوه سیر و در میان دشت ارومیه قرار گرفته ‌است. هوای ارومیه در تابستان نسبتاً گرم و معتدل و در زمستان سرد است. این شهر هوای معتدلش را مدیون رود هایی است که از میان شهر می گذرند. از مهمترین این رودها می توان به رودخانه ی شهر یا “شهرچایی” اشاره کرد که علاوه بر تلطیف هوا باعث ایجاد یک منظره ی چشم نواز و یک مکان دنج و آرام بخش برای مردم این شهرشده تا بتوانند به دور از شلوغی و هیاهوی شهر اوقات خوبی را با خانواده و دوستان خود سپری کنند.

در کل عقیده بر این است که شهر ارومیه در هزاره دوم قبل از میلاد مسیح تأسیس شده‌است و به همین دلیل ارومیه به عنوان یکی از ۱۹ شهر تاریخی ایران در یونسکو ثبت شده است. برخی مورخان ارومیه را زادگاه زردشت می‌دانند. در سده‌های گذشته رخدادها و حوادث متعددی از قبیل اشغال توسط  عثمانی‌ها  و روس‌ها را تجربه کرده‌است.

در مورد اسم شهر اختلاف های زیادی هست یک سری از مورخین به این معتقدند که اسم اصلی این شهر چی چست است.در مورد اسم فعلی هم” اور ” در زبان آشوری به معنای شهر است و ” میه ” به معنای آب است و اورمیه یا ارومیه در زبان آشوری به معنای “شهر آب” است. همان واژه‌ای که در نام اورشلیم ( شهر آشتی) وجود دارد. همچنین اسم این شهر در شروع دوره پهلوی به دلیل علاقه رضا شاه به این شهر به رضائیه تغییر نام داد و بعد از انقلاب اسلامی دوباره به نام ارومیه برگشت.

این شهر به سبب موقعیت مناسب که در میان شاهراه ارتباطی قفقاز، میان رودان و آسیای صغیر داشته در گذشته از مراکز تجاری منطقه به‌شمار می‌ رفته ‌است.این شهر به عنوان اولین شهر دارای بیمارستان به شیوه ی نوین، نخستین مرکز آموزش پزشکی، اولین مدرسه به شیوه نوین، اولین شبکه تلویزیون محلی، اولین نشریه محلی در ایران پایتخت والیبال ایران، دومین شهر پرترافیک ایران شناخته می‌شود. دارالنشاط ، پاریس ایران ، شهر آب ، شهر ادیان، مذاهب و اقوام از القاب ارومیه است.

این شهر زیبا دارای مکان های تاریخی و طبیعی بسیار زیبایی می باشد که هر بازدید کننده ای را جذب خود میکند به همین دلیل ما خالی از لطف ندیدیدم که شما را با تعدادی از این مکان های زیبا آشنا کنیم. لطفا با ما همراه باشید.

همانطور که گفتیم ارومیه از شهرهای کهن ایران است و به همین دلیل در ابتدا می خواهیم با مکان های تاریخی ارومیه شروع کنیم که همگی نماینده ی دوره از تاریخ و اتفاقاتی که بر ارومیه گذشته می باشد.

مکان هایی که به آنها اشاره خواهیم داشت عبارتند از: برج سه گنبد، کلیسای ننه مریم، بازار ارومیه، مسجد سردار، مسجد جامع، مدرسه ی هدایت، مدرسه ۲۲ بهمن، خانه انصاری، یخچال نه پله، موزه ارومیه، موزه مردم شناسی و موزه تاریخ طبیعی ارومیه

در ادامه این پست نیز در مورد طبیعت زیبا و بکر ارومیه خواهیم گفت طبیعتی که هم دریاچه ی ارومیه را دارد و هم بهشتی با اکسیژن خالص و هم دریاچه ها و آبشارهایی که بینندگانشان را عاشق خود کرده اند. همچنین مکان های تفریحی که مردم ارومیه و حتی دیگر شهرها را برای گذزاندن یک زمان خوش با دوستان و خانواده به خود جذب می کنند.

مکان هایی که به آنها اشاره خواهیم داشت عبارتند از: دریاچه ارومیه، پیست اسکی خوشاکو، تفرجگاه بند، منطقه ی سیلوانا، دریاچه و منطقه ی گردشگری دالامپر، دریاچه مارمیشو، آبشار سلوک، آبشار سوله دوکل، کوه سیر، تالاب گولمرز، مجتمع تفریحی چی چست، مجتمع تفریحی باری، آبشار شملکان، و باغ ها و پارک های ارومیه